Drupallogo

آیا انتخاب دروپال به عنوان یک سی ام اس صحیح است؟

سیستم مدیریت محتوای دروپال در سال 2001 توسط دو دانشجوی هلندی به نام های Dries Buytaert و Hans Snijder که قصد داشتند اینترنت را میان هشت خوابگاه در دانشگاه خود به اشتراک بگذارند رسما توسعه یافت. دروپال به صورت droo-puhl تلفظ می شود که تلفط هلندی drupel کلمه به معنی قطره و drop در زبان انگلیسی است.

دروپال یک سیستم مدیریت محتوای بزرگ ، یک پلاتفرم قدرتمند برای برنامه های تحت وب و یک سیستم همه منظوره برای سیستم های نشراجتماعی است .

با استفاده از دروپال می‌توانید همه ویژگی‌های یک سیستم مدیریت محتوای قدرتمند مانند ورود کاربران،ثبت نام،تعیین و تعریف انوع محتوا و کاربران، ایجاد سطوح دسترسی و نقش های مختلف،ایجاد و ویرایش محتوا،طبقه بندی و مدیریت محتوا،پیوند و ارتباط با سایر منابع و بسیاری از امکانات دیگر را در اختیار داشته باشید.

دروپال را می‌توان در سیستم‌عامل‌های مختلف نصب نمود. پیش نیازهای نصب این برنامه یک کارگزار وب مانند آپاچی و یک پایگاه داده مانند MySQL می‌باشند. همچنین می‌بایست پی‌اچ‌پی 4.4.0 یا نسخه‌ جدید تر بر روی سیستم نصب باشد. البته در نسخه‌ی 7 دروپال نسخه‌ پی‌اچ‌پی 5.2 یا بالاتر مورد نیاز است. نسخه استاندارد دروپال که هسته دروپال شناخته می‌شود، ویژگی‌های پایه معمول یک سیستم مدیریت محتوا را داراست. این‌ها شامل ثبت نام کاربری و تعمیر، مدیریت منو، خوراک آراس‌اس، رده‌بندی، شخصی‌سازی ساختار برگه و مدیریت سیستم می‌شود. هسته دروپال می‌تواند برای یک وبسایت ساده، وبلاگ تکی و گروهی، فروم اینترنتی یا انجمنی اینترنتی که محتوای آن توسط کاربران ایجاد شود به کار رود.

دروپال تفاوت‌هایی با وردپرس و جوملا دارد و از جمله با استفاده از آن محدودیت های بسیاری برطرف می شود. زیرا دروپال عملا یک چارچوب یا framework برای مدیریت محتوا است و نه یک CMS. طراحان این ابزار توجه و کنترل بیشتری بر روی ماژول ها و اجزای در حال توسعه آن به عمل می آورند و لذا به راحتی می‌توان ماژول های قدیمی و توسعه نیافته و آسیب پذیر را از دیگر ماژول ها تمییز داد.

در پایان  نکته ای که بسیاری از برنامه نویسان در مورد دروپال مورد تاکید قرار می دهند پیچیدگی آن است. استفاده از این ابزار با توجه به اجزا و مولفه های متعدد آن کار ساده ای نیست و لذا کاربران عادی برای استفاده و نصب آن کار دشواری پیش رو خواهند داشت و به دلیل معدود بودن برنامه نویسان افزونه ها و پلاگین ها و توسعه دهندگان محدود آن انتخاب صحیحی نخواهد بود و هزینه ها و چالش های متعددی را در آینده برای توسعه کسب و کارتان پیش روی تان خواهد گذاشت و تنها برای وبسایت سازمانی با قسمت های بسیار متنوع ممکن است گزینه مناسبی باشد که آن هم باید با هزینه های متحمل کننده اش بررسی شود.

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}