Joomla

بررسی نقاط قوت و ضعف جوملا

امروزه تعداد کاربرانی که از جوملا استفاده می کنند و بر این باورند که این سیستم مدیریت محتوا بهترین است، کم نیست. اما جوملا هم از جمله سیستم‌های مدیریت محتوای متن باز است که از برتری‌ها و ضعف های خاص خودش برخوردار است. پیشینه این سیستم به سال 2001 و نرم‌افزار مامبو برمی‌گردد که توسط گروه مایکرو در استرالیا ایجاد شد. مامبو خیلی سریع جهانی شد و با ارائه ایده های مختلف توسط مهندسان و گرافیست ها، قدرتمند و به تدریج فراگیر شد. در سال های بعد در اثر اختلافاتی که در تیم مامبو به وجود آمد، گروهی از افراد تیم دور هم جمع شدند و جوملا را جایگزین مامبو کردند.

جوملا با استفاده از زبان برنامه نویسی PHP ساخته شده است و از تکنولوژی برنامه نویسی شی گرا و پلت فرم‌های طراحی نرم‌افزار استفاده می کند. داده ها را در پایگاه داده های sql ذخیره می کند و شامل ویژگی هایی مانند جستجو، ذخیره سازی صفحه، نظر سنجی، آر اس اس خوان، نسخه قابل چاپ از صفحات، اخبار، وبلاگ و حمایت از زبان های بین‌المللی می شود.اولین نسخهٔ جوملا، نسخهٔ 1٫0.0 بود که در 16 سپتامبر 2005 عرضه شد. این نسخهٔ جوملا در واقع بسته‌بندی جدیدی از نسخهٔ 4٫5.2٫3 از نرم‌افزار مامبو بود که ایرادهای آن برطرف شده بود. تاکنون پنج نسخه توسط جوملا ارائه شده است که شامل نسخه‌های 1، 1٫5، 1٫6، 1٫7، 2٫5 و سرانجام3٫1 می‌باشد. هم اکنون فقط سه نسخه توسط گروه جوملا پشتیبانی و به روز رسانی می‌گردد که شامل نسخه 1٫5 و 1٫7 و 2٫5 است.

جوملا از یک بستر (Platform) و تعدادی افزونه (Extension) تشکیل شده است. وجود یک بستر مناسب برای توسعه باعث شده تا کنون افزونه‌های زیادی برای جوملا ساخته شود که اکثر آنها رایگان است. انواع مختلف افزونه با وظایف خاص برای جوملا وجود دارند. بعضی از این افزونه‌ها به عنوان بخشی از پروژه جوملا میباشند و همزمان با نصب جوملا نصب می‌شوند. الحاقات زیادی که جوملا دارا می‌باشد توانسته این سیستم را از دیگر سیستم‌ها متمایز کند و با اضافه کردن الحاقات به سایت می‌توان کاربرد آن را گسترش داد. وجود قالب‌های زیبا و پیشرفته موجب زیبایی و تنوع سایت‌های استفاده کننده از آن شده است.

جوملا از امکانات کافی برای راه اندازی یک سایت و مدیریت آن برخوردار است. امکانات جوملا درعین سادگی و کاربرپسندی موجب محبوبیت آن شده است. جوملا با زبان فارسی هم کاملا سازگار است. امروزه انواع وب‌سایت‌های اینترنتی از جمله وب‌سایت‌های شخصی، سایت‌های خبری و اطلاع‌رسانی، مجله‌ها و نشریه‌ها، سایت‌های علمی و آموزشی، سایت‌های مذهبی و فرهنگی، سایت‌های اداری و دولتی و وب‌سایت‌های شرکتی و تجاری و تجارت الکترونیک با سیستم مدیریت محتوای جوملا طراحی شده است.

اما جوملا هم با همان مشکل وردپرس دست به گریبان است و اکثر پلاگین های آن توسط هسته اصلی برنامه نویسان طراح جوملا تست نشده اند. همچنین تعداد زیادی پلاگین قدیمی و تاریخ مصرف گذشته طی سال های 2010 تا 2012 برای جوملا طراحی شده اند که اکثر آنها از آسیب پذیری های امنیتی برخوردارند.

آمار نشان می دهد که وب سایت های طراحی شده بر مبنای جوملا بارها و بارها هدف حملات هکری قرار گرفته اند. البته علت اصلی این مساله محبوبیت بالای جوملاست که به نظر می رسد از وردپرس پیشی گرفته است.

پیجکیت با هسته ی اصلی ساختارمند و استفاده از تکنولوژی های روز برنامه نویسی وب در آینده ای نه چندان دور می تواند به محبوبیت بالایی در بین کاربران برسد و نیازشان را با سطح کیفی بالایی برآورده سازد.

منبع: cmscritic

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}