Wordpress logo stacked rgb

وردپرس بهترین سی ام اس نیست

وردپرس یکی از سیستم‌های مدیریت محتوای اولیه و پیشرو برای وبلاگ نویسی محسوب می‌شود و امروزه از آن حتی برای طراحی وب سایت های تجاری نیز استفاده می شود. اما باید توجه داشت که این انتخاب هم دارای محدودیت‌های خاص خودش است و طراحان حرفه‌ای هرگز از وردپرس برای طراحی یک وب سایت جامع تجاری و حرفه ای استفاده نمی کنند.

قبل از ادامه بحث بد نیست به سرعت تاریخچه و امکانات وردپرس را مرور کنیم. در ماه می سال 2003 میلادی بود که همکاری دو برنامه نویس به نام های Matt Mullenweg و Mike Little در قالب نسخه‌ 0.7 از پلاتفرم وبلاگ‌نویسی وردپرس انتشار یافت. در دسامبر همان سال، ویکی وردپرس که امروز با نام WordPress Codex شناخته می‌شود، شروع به کار کرد و در ماه می سال 2004 نسخه 1.2 وردپرس امکان پشتیبانی از Plugin ها را یافت. در فوریه سال 2005، امکان مدیریت قالب به وردپرس نسخه 1.5 و در دسامبر همان سال امکان بارگذاری تصاویر به وردپرس نسخه‌ی 2 اضافه شد. امکان پشتیبانی از widget ها در ماه می از سال 2007 به وردپرس اضافه شد. در جولای 2008، امکان ردیابی تغییرات و نوشتن مطلب به سادگی از هر جای وب برای وردپرس نسخه 2.6 فراهم شد. در ژوئن 2009، امکان نصب خودکار قالب‌ها از طریق پانل مدیریتی وردپرس فراهم شد. در همین سال و در ماه اکتبر بود که اعلام شد وردپرس بزرگترین برند مورد استفاده توسط کاربران CMS ها در دنیاست.

وردپرس هم اکنون کاربران بسیار زیادی در جهان مجازی دارد. از بین 1 میلیون وب‌سایت برتر رتبه‌بندی شده در وب‌سایت الکسا، 22.5 درصد از CMS یا سیستم های مدیریت محتوا استفاده می‌کنند که از بین این وب‌سایت‌ها 12.4 درصد WordPress را نصب کرده‌اند. این یعنی وردپرس سهم 55.3 درصدی را از بازار CMS دنیا در اختیار دارد. پس از وردپرس، جوملا با 10.8 درصد در میان وب‌سایت‌های بنا شده توسط CMS در مکان دوم قرار دارد و Drupal با 6.3 درصد در رتبه‌ سوم است. وبلاگ‌های وردپرسی هم به بیش از 120 زبان در دنیا مدیریت می‌شوند. از میان این زبان‌ها، زبان انگلیسی 66 درصد، اسپانیایی 8.7 درصد و پرتغالی 6.5 درصد را به خود اختصاص داده‌اند تا رتبه‌های اول تا سوم را از آن خود کنند.

وردپرس در میان فارسی زبانان هم محبوبیت دارد. در فروردین 1384 افزونه تاریخ خورشیدی وردپرس انتشار یافت. تا پایان خرداد ماه همان سال نسخه دوم آن افزونه نیز منتشر شد و پروژه‌ای به نام وردپرس پارسی رسماً آغاز به کار کرد. از فروردین ماه 1386 با اضافه شدن افراد علاقه‌مند دیگری به این پروژه و انسجام بیشتر فعالیت‌ها، برنامه‌ریزی برای راه‌اندازی وب‌گاه و ارائه خدمات در زمینه پشتیبانی از کاربران فارسی زبان گسترش یافت. بخش های وردپرس فارسی عبارتند از پوسته ها یا قالب‌های رایگان برای کاربران، ماژول‌ها یا افزونه‌ها که برای توسعهٔ ورپرس به کار می‌روند، مستندات شامل مقالاتی در رابطه با کار با وردپرس و انواع هک و ترفند، بسته‌ پشتیبانی کامل از تاریخ خورشیدی، افزونه ویراستاری و افزونه آماره برای نمایش آمار کامل از وب‌گاه.

کارشناسان معتقدند علیرغم همه این موفقیت ها و محبوبیت ها، وردپرس هم از مشکلی که بسیاری از سیستم‌های مدیریت محتوا با آن دست به گریبان هستند، ضربه خورده است. این مشکل چیزی نیست جز اتکای بیش از حد به پلاگین‌ها. اکثر این پلاگین ها توسط طراحان اصلی وردپرس تست نشده اند تا تضمین شود که از کیفیت و ثبات لازم برخوردار باشند. این مساله در وهله اول مشکلات امنیتی زیادی برای کاربران سایت های مبتنی بر وردپرس به وجود می آورد. زیرا هکرها می توانند از پلاگین‌های آسیب پذیر برای نفوذ به رایانه های کاربران و دستکاری وب سایت ها استفاده کنند.

متخصصانی که وردپرس را به دقت بررسی کرده اند می‌گویند اجرای این سیستم مدیریت محتوا بدون نصب حداقل 5 پلاگین از میان مجموعه پلاگین‌های آن ممکن نخواهد بود. هر چه تعداد پلاگین‌های نصب شده وردپرس بیشتر شود هم عملکرد آن بدتر شده و این مساله در مورد پلاگین‌های طراحی شده توسط شرکت مادر وردپرس یعنی Automattic هم صادق است. برخی از این پلاگین‌ها مانند Jetpack سرعت بالاآمدن اطلاعات را به شدت کاهش می‌دهند و ممکن است بازدیدکننده از خیر مشاهده یک وب سایت بگذرد.

نکته دیگر اینکه بسیاری از پلاگین‌های وردپرس قدیمی و از رده خارج هستند، ولی نصب آنها برای اجرای درست آن ضروری است. این هم مشکل دیگری است مشکلات مربوط به امنیت و کارآیی وردپرس را تشدید می کند و ضروری است سیستمی برای حذف یا به روزرسانی خودکار پلاگین های قدیمی وردپرس طراحی شود. متاسفانه در زمان نصب تاریخ تولید و طراحی پلاگین ها نمایش داده نمی شود و حتی در خلاصه شرح وضعیت آنها هم به این مساله اشاره ای نمی شود.

مشکل دیگر وقتی پیش می آید که شما برخی پلاگین های وردپرس را به روز می کنید. در این صورت ممکن است به علت ناسازگاری پلاگین به روزشده با بقیه اجزای وردپرس کل وب سایت شما از کار بیفتد و در این صورت تنها یک برنامه نویس است که می تواند به شما توضیح دهد چه اتفاقی افتاده است. البته این مشکل محدود به وردپرس نیست و برای بسیاری از دیگر سیستم های مدیریت محتوا هم وجود دارد.

در مجموع وردپرس سیستم مدیریت محتوای بدی نیست، اما ازمشکلات و نقاط ضعف خاص خود برخوردار است که بی‌توجهی به آن مشکلات خاص خود را خواهد داشت اما نباید از انکته غافل شد که وردپرس یک سیستم مدیریت محتوای حرفه ای برای کسانی است که نیازشان از یک وبسایت در حد وبلاگ نویسی ساده است و نه بیشتر.

 منبع: cmscritic.com

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}