Symfony black 03
در تاریخ

آشنایی با فریم ورک سیمفونی و دلیل استفاده آن در پیجکیت

معماری ماژولار و قابل توسعه پیجکیت با سیمفونی طراحی شده که بدون شک یکی از بهترین استاندارها برای ساخت اپلیکیشن های php مدرن است.

فریم ورک Symfony چیست؟
فریم ورک Symfony مجموعه‌ای از کامپوننت‌هایِ PHP با قابلیت استفاده‌ی مجدد است که این امکان را به توسعه دهنده می‌دهد تا برنامه‌هایی مقیاس‌پذیر، با عملکردی عالی ایجاد کنند. با داشتن ۳۰ کامپوننت، توسعه‌دهنده، آزادی کاملی برای تجربه و کار با محیطِ RAD را دارد. APIهای Symfony امکان یکپارچه سازی آسان با برنامه‌هایِ third-party را نیز فراهم می‌آورند و همراه با فریم‌ورک‌هایِ front-end محبوبی مثلِ AngularJS نیز کار می‌کند.

بسیاری ازپروژه‌های محبوب مثل دروپال(Drupal)وphpBBنیزازفریم ورک Symfony استفاده می‌کنند.درواقع Laravel، محبوب‌ترین فریم‌ورکِ PHP، از Symfony ساخته شده است.

اجزای تشکیل دهنده فریم ورک Symfony
به صورت خلاصه اجزای تشکیل دهنده فریم ورک Symfony به شرح زیر هستند :

Routing یا مسیر یابی :

این بخش مسولیت مسیریابی و انتخاب controller مختص هر وظیفه را دارد. مثلا در routing مشخص می کنیم که اگر کاربر در مرورگر خود آدرس /aboutus را به منظور دستیابی به صفحه “درباره ما” درخواست داد، باید این درخواست به controller مخصوص نمایش صفحه aboutus رجوع داده شود.

فریم ورک Symfony چیست و هر آنچه که در مورد آن باید بدانیم

Entity:

این بخش مسولیت سرو سامان بخشیدن به ارتباطات دیتابیس را بر عهده دارد. مثلا در این بخش روابط موجود بین جدول های بانک اطلاعاتی مشخص می شود. در این بخش نام هر فیلد، محدودیت های نوع و طول آن ها و امور دیگر مشخص می شود.

View:

در این بخش فایل های مربوط به نمایش اطلاعات با هم جمع شده اند. البته این بخش فقط حاوی اسکلت بندی بخش نمایش است، چون داده ها باید از دیتابیس دریافت، تبدیل به شی و در این بخش استفاده شوند.

Controller:

اصلی ترین بخش هر برنامه ای در symfony همین بخش است. routing بر اساس ورودی، controller خاص را انتخاب می کند، از این به بعد کل وظایف با controller است و کار با routing تمام می شود. Controller پس از دریافت ورودی ها و انجام پردازش های مورد نظر و یا حتی دریافت اطلاعات از model خروجی مناسب را برای نمایش آماده و نتیجه را به کاربر نمایش می دهد.

Form:

این بخش فرم های مورد استفاده در برنامه را ذخیره می کند. البته استفاده از این بخش و یا حتی بخش view اجباری نیست ولی کنار گذاشتن آن ها با ساده سازی فرایند ها و هدف اصلی استفاده از فریم ورک منافات دارد.

برخی از استفاده کنندگان فریم ورک Symfony
drupal
PIWIK
OROCRM
phpbb
eZ publish
yahoo

{{ message }}

{{ 'Comments are closed.' | trans }}